DGEBzxSWAAIGJhk

TBMM BAŞKANI PROF. DR. MUSTAFA ŞENTOP
Günümüzde bahçesinde Tekirdağ müftülük binasının da bulunduğu Zahire Nazırı Ahmet Ağa Cami’sini, halk arasında bilinen ismiyle Eski Merkez Cami’yi, hepimiz biliyoruz. Bu caminin 80’li yıllarda müezzinliğini yapan merhum Mehmet Şentop; vakur duruşu, mütevazı ve beyefendi kişiliğiyle hep dikkatimi çekerdi.
Merhum Mehmet Şentop’un müezzinlik yaptığı o yıllarda, vakit namazlarında çoğu zaman bir de torunu olurdu yanı başında. O yıllarda ağabeyim Efrahim Balım da bu camide imam olarak görevliydi. O zamanlar benim bir de Bahar Kuruyemiş dükkânında tezgâhtarlık maceram var. Hem öğrencilik hem de tezgâhtarlık yapmaya çalışıyordum. Müezzin Mehmet amca ve torunu Mustafa Şentop, bu dükkânın önünden geçerlerdi namaz vakitlerinde. O yıllarda dedesiyle Mustafa’yı bazen camide, bazen de dükkânın önünden geçerken çok sık görürdüm. İşte o torun, şu anki TBMM Başkanı Mustafa Şentop’tu.
Mustafa Şentop, benden beş yaş küçüktür. Eğitim- öğretim süresi yedi yıl olan Tekirdağ İmam Hatip Lisesinden mezundur. Bu okulda çoğunlukla yatılı öğrenciler eğitim görüyordu. Okulun gündüzlü öğrenci sayısı azdı. Benim gibi gündüzlü olan öğrencilerden biri de Mustafa Şentop’tu. Bizim evin yolu Muratlı Caddesi’nden geçerdi ve evimizden okulumuza yürüyüş mesafesi ortalama 20-30 dakika civarındaydı. Kar kış demeden Muratlı Caddesi’nin yokuşunu, kâh ayrı ayrı kâh yan yana yürüdük yıllarca. Giriş saatlerimiz aynı olduğu için gerek okula giderken, gerekse okuldan gelirken yolda sık sık karşılaşırdık Mustafa Şentop kardeşimle.”Beraber yürüdük biz bu yollarda,beraber ıslandık yağan yağmurda.” şeklinde sloganlaşmış şarkı sözleri belki en çok bize yakışıyor.
O yıllarda günümüzdeki gibi öğrenci servisleri yoktu. Karda, kışta yani zor şartlar altında gidip geliyorduk okulumuza. “İçimizden biri, halk adamı” derler ya hani… Mustafa Şentop işte bu tarife tıpa tıp uyan bir kardeşimizdir.
O yıllarda okulumuzun koridorunda asılı “iftihar tablosu” olurdu. Okulun en başarılı öğrencileri not ortalamaları ve sınıflarıyla birlikte her yıl buradan duyurulurdu. Bu çerçeveli iftihar tablosu sürekli asılı kalırdı duvarda. Mustafa Şentop ilk önce bu tabloda dikkatimi çekmişti. Okulumuzun en yüksek puanlı öğrencisi oydu. İftihar tablosunun en tepesindeki o fotoğraf, mezun olduğum yıla kadar değişmedi. Mustafa Şentop hep okul birincisiydi. Muratlı Caddesi’nde elinde okul kitapları ile içi dolu buğday başakları gibi başını önüne eğmiş vaziyette okuluna gidip gelen bir öğrenciydi Mustafa Şentop. Daha sonra benim üniversite hayatım başladı. Göreve başladığım yıllarda ise Mustafa Şentop’un Hukuk Fakültesini kazandığını duydum. İyi bir sınıfları vardı Şentopların. Sanıyorum şu anda Namık Kemal Üniversitesi Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Erdoğan Gültekin de aynı dönemin öğrencisiydi.
Zaman zaman mezunlar toplantılarında karşılaştığımız değerli kardeşimin yükselişini sürekli gururla takip ettim. Doçentliği, profesörlüğü, milletvekili seçilmesi… Anayasa Komisyonunda görev alması, Anayasa Komisyonu Başkanı olması ve nihayet TBMM başkanı seçilmesi bir Tekirdağlı olarak beni ziyadesiyle mutlu etmiştir. Tekirdağ’ımızın gururu Prof. Dr. Mustafa Şentop kardeşimin bu kutlu yolda başarılı olmasını diliyorum. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atataürk’ten sonra ilk defa bir Rumelili Türkiye Büyük Millet Meclisine başkan olmuştur.Tekirdağlılar olarak ne kadar gururlansak hakkımızdır.
İlimize, ülkemize hayırlı olsun.

20160731_121806


Mustafa ŞENTOP

Tekirdağ – 1968, Ahmet, Nazire.Öğretim Üyesi, Prof. Dr; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Yüksek lisans ve doktorasını Marmara Üniversitesinde Kamu Hukuku alanında yaptı.1993 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2002’de doktor, 2005’te doçent, 2011’de profesör oldu. Marmara Üniversitesi dışında birçok üniversitede lisans ve lisans üstü seviyesinde dersler verdi. Marmara Üniversitesinde çeşitli idari görevlerde bulundu. Öğrencilik yıllarından itibaren çeşitli dergilerde yazarlık, yöneticilik ve editörlük; akademik dergilerde yayın kurulu üyeliği, editörlük ve hakemlik yaptı. Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezinin (ESAM) İstanbul Başkanlığı görevini yürüttü. 4. ve 5. Olağan Kongrelerde AK PARTİ MKYK Üyeliğine seçildi ve 2012-2015 yılları arasında Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.24, 25 ve 26. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. Anayasa Komisyonu Başkanvekilliği yaptı. 24. Dönemde Anayasa Uzlaşma Komisyonunda AK PARTİ’yi temsilen görev aldı. 26. Dönemde Anayasa Komisyonu Başkanlığı görevini yürüttü. TBMM Başkanıdır.İyi düzeyde İngilizce ve Arapça bilen Şentop, evli ve 4 çocuk babasıdır.

52638725_393891571397949_972646329735970816_n

806x378-yildirimin-makam-aracinin-plakasi-degistirildi-1531417843166

20160731_121759