şişli

Milli Eğitim Yetkililerine Açık Mektup

Uzun zamandan beri beni rahatsız eden bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Şunu öncelikle belirteyim amacım   çamur atmak veya bir kurumu  karalamak değil bilakis bir yanlışı düzeltmeye  yardımcı olmaktır.

Biz gelelim asıl konuya.Benim eleştirim resmi dairelerde özellikle Milli Eğitim  ile bağlantılı yerlerdeki tabelalara. Bunların başında okul tabelaları gelmektedir. Ben bu tabelalardaki yazım yanlışlarına tahammül edemiyorum. Bir tabelanın asıldığı okulun   öğretmen ve   idarecileri bu tabeladan sorumlu olmalıdır. Daha sonra da    Milli Eğitim Müdürü yetkilileri  hatta Milli Eğitim Bakanlığının bu konuda sorumluluğu vardır diye düşünüyorum.

Okul tabelalarında en çok yapılan yanlışlık büyük harflerle yazılan okul adında geçen “ve” bağlacının küçük yazılması.

jj

Bu hatayı özel kuruluşlar yapabilir ama Milli Eğitime yakışmaz.Nitekim Milli Eğitim Bakanlığı 5 Haziran 2011 yılında   yaptığı   SBS’de buna benzer bir soru da soruldu. Hem de 7. sınıflara.

Soruya bakalım:

Yeni Microsoft Office Word Belgesi (2)-1eer

Burada yanlış kabul edilen bir tabela yazısıydı ve yanlışlık “eczane” kelimesinin ilk harfinin küçük yazılmasından kaynaklanıyordu.

Birçok yerde eczaneler bu şekilde tabela yaptırıyor. Belki bu şekilde yazılması göze daha hoş geliyordur.Milli Eğitim 7. sınıfa giden çocuklara: “ TDK diye bir kurum var orada tabelalar nasıl yazılır net bir şekilde yazılmış, oku öğren.”, dedi. Yani eczane tabelası: “Eczane” ya da “ECZANE” şeklinde yazılmalıdır, dedi.

 TDK’den (Büyük Harflerin Kullanıldığı Yerler)

  1. Tabela, levha ve levha niteliğindeki yazılarda geçen kelimeler büyük harfle başlar:Giriş, Çıkış, Müdür, Vezne, Başkan, Doktor, Otobüs Durağı, Dolmuş Du­rağı, Şehirler Arası Telefon, 3. Kat, 4. Sınıf, 1. Blok vb.

Milli Eğitim bu konuda haklıydı Türkiye’de TDK diye bir kurum var ve yazım kurallarını o kurum belirler ve bizler de uygularız.  Siz Milli Eğitim yetkilileri bu kurallardan sorumlu değil misiniz? Sorumluysanız lütfen okullarda bu şekilde yanlış yazılan tabelaları düzelttirin ya da doğrusunu yazdırıp değiştirin!

llüü-1

 TDK’den (Büyük Harflerin Kullanıldığı Yerler Maddesi):

UYARI: Kitap, makale, tiyatro eseri, kurum adı vb. özel adlarda yer alan kelimelerin ilk harfleri büyük yazıldığında ve, ile, ya, veya, yahut, ki, da, de sözleriyle mı, mi, mu, mü soru eki küçük harfle yazılır: Mai ve Siyah, Suç ve Ceza, Leyla ile Mecnun, Turfanda mı, Turfa mı?, Diyorlar ki, Dünyaya İkinci Geliş yahut Sır İçinde Esrar, Ya Devlet Başa ya Kuzgun Leşe, Ben de Yazdım, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu vb.

Özel adın tamamı büyük yazıldığında ve, ile, ya, veya, yahut, ki, da, de sözleriyle mı, mi, mu, mü soru eki de büyük harfle yazılır: DİL VE TARİH-COĞRAFYA FAKÜLTESİ vb.

Bir yurttaş olarak yazım kurallarına dikkat edip tabelasını doğru yaptırın okullara ve yetkililerine de teşekkür ederim. Elmas Balım

yy