Page0001

Özel Günler

 Anneler Günü, Babalar Günü, Sevgililer Günü, Doğum Günü derken hangi güne yetişeceğimizi şaşırdık. Günümüzde özel günler, sosyal medyanın da etkisiyle bir gösterişe dönüştü ve dozajını artırarak ister istemez çoğumuzu etkisi altına almaya devam ediyor. Artık yediklerimiz, gördüklerimiz, gezdiğimiz yerler saati saatine sosyal medyada. Bu paylaşımlar ister istemez insanımızı etkiliyor ve bizleri farklı yaşamlara özendiriyor. Toplumda kabul görme isteğimizin en can alıcı vitrini sosyal medya oldu. Artık çok şeyimizi oradan paylaşır olduk. Toplum tarafından onaylanma ve kabul görme merkezi oldu sanal âlem. “Kim kimin özel gününü kutlamış, kim kime ne almış, arkadaşım acaba ne paylaşmış?” şeklinde uzayıp gidiyor meraklarımız.

Bu günleri alkışlamalı ve desteklemeli miyiz, yoksa ”Bu günler ticari amaçlıdır ve tüketim toplumu oluşturmaya çalışan güçlerin oyunudur.” mu demeliyiz? Her ne dersek diyelim gün geçtikçe bu günlerin hayatımızda daha yoğun yer aldıkları yadsınamaz bir gerçektir. Ben olayı kendi açımdan değerlendirdiğim zaman ortaya şöyle bir tablo çıkıyor: Öncelikle çocukluk ve gençlik dönemlerimde bu tür günlerle tanışmadığımı ve kutlama yapmadığımı söyleyerek başlayayım anlatmaya. O zamanlar   “Bu etkinlikler kültürümüzde yok.” diyen büyüklerimizin sözlerine ve görüşlerine saygı duyar işimize bakardık.

Şimdi yılların bana kazandırdıklarıyla daha özgürce değerlendirme yaparak “Bu tür etkinliklerin temelinde insanı onurlandırmak, sevindirmek, mutlu etmek, gönlünü almak olduğuna göre böylesi günler kutlanmalıdır.”  diye düşünüyorum. İnsan, âlemin gözbebeği olduğuna göre zamanımızın bir bölümünü insana -hele hele de yakınlarımıza- ayırmanın ne kötülüğü olabilir ki? Dinimizde de özel günlerimiz vardır. Bayramlar, kandiller bunun en canlı örneğidir. Dinimiz bayramları vesile bilip fakiri, fukarayı sevindirici fırsatlar verilmiştir gelir sahiplerine.   Zekât ve fitre, sadaka gibi ibadetler de ihtiyaç sahiplerini mutlu etme temeline dayanır. Güzeldir insanı mutlu etmek, sevindirmek.

Toplum hayatının düzenlenmesinde de biz insanlar, aklımıza uyan, güzel sayılacak adet, gelenek, göreneklere omuz verip devam ettirmede ortak akıl oluşturmalıyız diye düşünüyorum. Anneler Günü’nde Babalar Günü’nde, Sevgililer Günü’nde Doğum Günü’nde bir buket çiçek alıp ve ya bütçemize uygun bir hediye alıp sevdiklerimizi mutlu etmek güzel bir eylemdir.

Her gönül, sevilmeyi, mutlu edilmeyi, sevindirilmeyi  bekler ve fazlasıyla  hak eder. Hepimiz sevdiklerimizi mutlu ederek onların gönüllerini kazanmaya çalışalım.

                                                                                                                                Elmas Balım

IMG-20160714-WA0000

20160714_151837