haber

24 Haziran 2016 tarihli “Haber EKSEN” gazetesinde yayımlanan yazım.

Çocuklarımıza Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmak

Çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığı kazandırmak sabah kalktığımızda yüzümüzü yıkamak, yemek sonrası dişlerimizi fırçalamak gibi kazandırılması gereken alışkanlıkların başında gelmelidir. Bu alışkanlığı kazandırmak için daha küçük yaşlarda çocuklarımızı bol resimli kitaplarla buluşturmalıyız. Onlara küçük yaşlarda kitapların yapraklarını çevirip resimlerine severek bakma alışkanlığı kazandırmalıyız.   Onlar ilkokula başlamadan kitapları tanımalı ve sevmeli ki okumayı alışkanlık haline getirsinler. Onlara çocuklukta kazandıracağımız bu alışkanlığı bir ömür boyu sürdürmelerine de yardımcı olmalıyız.

Günümüzde televizyon, bilgisayar, tablet ve cep telefonu gibi teknolojik araçlar, kitap okumanın önünde en büyük engeldir. Bu bir gerçek ama okumaya olan ihtiyaç da bir gerçektir. Cep telefonunu, tableti, İnterneti yasaklayarak çocuklarımıza okuma alışkanlığı kazandıramayız.

Çağın gerçeği olan bu kitle iletişim araçlarını yasaklamadan kitap okumayı da sevdirmeliyiz çocuklarımıza. Bizler zamanında televizyona ayrı zaman, ders çalışmaya ayrı zaman ayırabildiysek çocuklarımız da cep telefonu ve İnternet’i kullanırken kitap okumaya zaman ayırmayı öğrenmeliler.

Çocuklara kitap okuma alışkanlığının kazandırılmasında ailenin model olması önemlidir. Elinde kumanda ile sürekli spor kanalı veya haber kanalı arayan baba ile dizilerden başını kaldırmayan annenin: “Çocuğum kitap okumayı sevmiyor.”şeklinde bir şikâyete hakkı yoktur. Çocuğunuzun kitap okumayı sevmediğini düşünmekten ve çocuğunuz kitap okumuyor diye üzülmekten vazgeçip onlara iyi modeller olmaya çalışmalıyız. Evimizde belirli günlerde televizyonu kapatıp tüm aile ferlerinin katılacağı okuma saati etkinlikleri düzenleyebiliriz. Evimize girecek gazeteler veya haftalık bir çocuk dergisi çocuklarımızın okuma alışkanlıklarını olumlu yönde tetikleyecektir.

Çocuklarımız yaz tatiline girdiler. Zaman kaybetmeden onlara sınıf seviyelerine uygun tatil kitapları alalım. Tatil kitapları eğlenceli içeriği ile çocuklarımızın hoşuna gidecektir. Mutlaka bu yaz çocuğumuzun elinden tutup il kütüphanesine götürerek kütüphaneye üye yaptıralım.Çocuğumuza üye kartıyla kütüphaneden aldığı kitabı okuma ve okuduğu kitabı zamanında teslim etme ve yerine yeni kitap alma alışkanlığı kazandıralım. Yaşadığımız yörede yapılan kitap fuarlarına mutlaka katılıp çocuklarımızı yazarlarla tanıştıralım. Bu kitap fuarlarından alacağımız seviyesine uygun kitapları yazarlarına imzalattıralım. Ayrıca tatilde çocuklarımızı kitap satış yerlerinde gezdirelim. Çocuğumuzun beğendiği dergiler veya kitaplar varsa alalım. Çocuğumuzun yaşına, beğeni ve gelişim seviyesine uygun kitap seçimi de kitaba ilgiyi doğru orantılı olarak etkiler. Çocuğun sevemediği birkitabı okuması için zorlamak onun okuma isteğini köreltebilir. Kaş yapayım derken göz çıkarmayalım. Zorla güzellik olmaz.

Ayrıca İş Bankasının   her yıl yaz tatiline girerken yaptığı “Karneni Göster, Kitabını Al” etkinliği bu yıl da devam ediyor. Geç kalmadan çoğumuzun elinden tutup bölgemizdeki banka şubesine giderek hediyesi olan kitabı alalım. Aldığı kitabı inceleyip okumasına öncülük edelim. Sonuç olarak: “Bizim çocuk okumayı sevmiyor, çocuğumuza okumayı bir türlü sevdiremedik.”diyerek havlu atmayalım. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı  kişiliklerinin gelişmesine katkıda bulunmak , hayal dünyalarını ve kelime hazinelerini zenginleştirmek için sevecekleri kitaplarla buluşturalım. Elmas Balım

Page0001