20160323_081559

İçimizden biri Nilgün Bıyıklı.Yaşadıklarını çok iyi gözlemlemiş ve birikimlerini edebiyatçı duyarlılığıyla öyküleştirmiş eğitimci yazar.Anlatımı çok naif , okuyanı yormayan bir üslubu var Nilgün Bıyıklı’nın .Betimlemenin klasik bir tanımı vardır:Sözcüklerle resim çizmek, diye işte bunu Nilgün Bıyıklı mükemmel yapıyor. Yazarımızın olay tasvirleri çok canlı ve çok başarılı.

Yazarımızın ilk kitabın olan “ağaç kovuğunda öyküler.”i beğenerek ve keyifle okudum “Süt ve Kurabiye” yazısında sözü geçen  Sylvia Plath’ı merak ettim ve araştırdım ,sayesinde- acıklı bir yaşamı olsa da- onu da tanımış oldum.Bu arada yazarımızın ikinci kitabı olan “Bulaşık Suyundaki Çay Kaşığı”da çıkmış.En kısa zamanda onu da okumak dileğimle yazarımıza  yazın hayatında başarılar dilerim. Elmas Balım

 

“Yoruldum”

BİLGELİK KİMDE? BİLEN BERİ GELSİN…

Çocukken 40-45 yaşlarındaki insanlar bana dünyanın en bilge insanları gibi gelirdi. Hele de annem babam. Onlar o yaşlardayken ben 10 bilemedin 12 yaşlarında falandım. Onların hiç hata yapmadığına veya yapamayacağına inanırdım. Okumuş insanlar değillerdi fakat onların bilgelikleri benim nazarımda zirvedeydi.
…..
Şimdilerde anne ve babama hayranlığımın zirveye çıktığı yaşlardayım. Bu kadar yol almışlığıma rağmen hayat hakkında bilmediğim o kadar çok şey var ki bu neden böyle, idrak edemiyorum.
Halen birilerinin arkamda elinde kazıkla beklemelerine, kalleşliklere şaşıyorum. Şaşmaya da devam edeceğim. Gözümüz açılsın, hayata yenilmeyelim diye onlar bizi okuttular ama saflık ve iyi niyet kara bir bulut gibi tepemde olduğu sürece bu durum bâkî görünüyor.
Yoruldum. Sadece yoruldum. Her öküzün altında buzağı arayan insanlara hesap vermekten, yersiz yere kaçmaktan, korkmaktan ve imtina etmekten yoruldum.
“Cahile laf anlatmak deveye hendek atlatmaktan zor” derler ama inanın bana, eğitimli insana laf anlatmak deveye değil hendek atlatmak, adım attırmaktan bile zor.
Eğitim, ruhunda efendilik olmayan bir insana sadece ukalalık ve küstahlık yapma ehliyeti veriyor. Bu küstahlığı bloke etme şerefini ise henüz bulabilmiş değilim.

Ağaç Kovuğundan Öyküler’den / Nilgün BIYIKLI