Resim 001

Çocuk kitapları yazarı Nur İçözü ile hatıra fotoğrafı/ Nur İçözü ve Elmas Balım

“Çocuk Kitabı Nedir?” ile ilgili bir değerlendirme..

Çocuk Kitabı:

 1. Besindir. Beyni besler; duygusal ve zihinsel gelişimi destekler, ruha kılavuzluk eder ve çocuğu geleceğe hazırlar.
 2. Kapıdır. Çocuk da açsa yetişkin de, yeni bir boyuta geçirir.
 3. Kalp sağlığıdır. Kahkahalarla kalbi güçlendirir.
 4. İletişimdir. Cep telefonuyla ya da internetle başaramayacağınız bir şeyi başarır: Sizinkiyle çocuğunuzun ruhu arasında bağlantı kurar.
 5. Oyuncaktır. Kitabın başına oturup sayfaları çevirirken kendi kendine “kitap okumacılık” oynayan çocuk görmediniz mi?
 6. Sesli sinemadır. Sesli okuduğunuzda, okurken bir de oynadığınızda hem sizin, hem çocuğunuzun hem izleyip, hem rol aldığı zihinsel bir sinema filmidir.
 7. Kral çıplaktır. Nezaketen hoş görmez, saygıdan susmaz, sevgiden kabullenmez; neyse odur.
 8. Uykudan öncedir. Yataktaki cücenin rüyalar ülkesi rehberidir.
 9. Ciddiyettir. Büyüklerin anladığı anlamda değil.
 10. En güzel armağandır. Çocuklara kitap armağan edin! 
 11. Nokta atışıdır. Dolaylamayla uğraşmaz hiç, ne diyecekse dosdoğru söyler.
 12. Kafa açıcıdır. Her şeyin doğrusunu bildiğinizi mi sanıyorsunuz?
 13. Kıkırtıdır. Yetişkinlerin en komik hallerini çocuk kitaplarında bulabilirsiniz.
 14. Bir ihtimal dahadır. O da ölmek falan değildir, yaşama yeni ve farklı açılardan bakmayı öğrenmektir.
 15. En iyi arkadaştır…Kitaplar sessiz öğretmenlerdir…BİR DOLAP KİTAP sitesinden alıntıdır   http://www.birdolapkitap.com/2010/12/23/cocuk-kitabi-nedir-16-saglam-yanit-2/

NUR İÇÖZÜ KİMDİR

1948 Yılında İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitiminin ardından 1967 yılında o günlerin en önemli yayın grubu olan Hayat Yayınları yazı işleri ailesine katıldı. 1971 yılında Hayat Yayınları’nın arasında yer alan çocuklara yönelik Doğan Kardeş Dergisi’ni yönetmeye başladı. Daha sonra Tay Yayınları’nda Walt Disney yayın grubuna ait dergilerin yayın yönetmenliğini yaptı. Tercüman Gazetesi yazı ailesine yazı işleri müdürü olarak katıldı. O yıllarda haftalık 100 bin satışıyla rekor kıran Tercüman Çocuk Dergisi’nin yazı işleri müdürlüğünü yaptı. Tercüman ve aynı aileye bağlı Bulvar gazetesine kadın ve sağlık konulu sayfalar hazırladı. Aynı gazeteden emekliye ayrıldıktan sonra meslek yaşamına Milliyet Gazetesi dergi grubunda devam etti. Milliyet Kardeş Dergisi’nin yayın danışmanlığını yaptı. Milliyet ve Radikal gazetelerinde sanat yazıları yazdı. Fenomen ve Burç 2000 dergilerinin yazı işleri müdürlüğünü yaptı. Aynı yayın grubunda yer alan çeşitli dergilerde sanat sayfaları hazırladı, yayın danışmanlığında bulundu. Radikal Gazetesi Kitap Eki’nde çocuk ve gençlik kitapları eleştirileri yaptı..
1997 yılında iki kitaptan oluşan Kar Masalları ile gençlik ve çocuk yazını dünyasına kendi kitaplarıyla katıldı. Çocuk Edebiyatı Mizah Öyküleri 2000 yarışmasında “ Bu Gün Ne Cadılık Yaptım’ adlı kitabıyla ikincilik ödülü aldı. Evli, üç çocuğu var.