22

 

İngiliz ressamlarından Wiliam Hollant Hunt’un bir bahçeyi anlatan tablosu Londra Kraliyet Ailesinde sergilenir. Hunt’un “Evrenin Işığı” adını verdiği bu tabloda gece elinde fenerle bahçede duran filozof görünümlü bir adam vardır. Adam, bir eliyle kapıya vururken içeriden yanıt   bekliyor gibi kapıda durmaktadır. Tabloyu inceleyen bir sanat eleştirmeni Hunt’a dönerek:

-Güzel bir tablo ama doğrusunu söylemek gerekirse anlamını bir türlü kavrayamadım,der.

– Adamın vurduğu kapı hiç açılmayacak mı? Kapıya kol çizmeyi unutmuşsunuz da, der.

Hunt gülümseyerek:

-Adam sıradan bir kapıya vurmuyor ki, der ve tablosunun anlamını açıklar:

-Bu kapı insan kalbini simgeliyor, bu kapı sadece içeriden açılabildiği için dışarıda bir kol olması gereksiz yani  kapı içeriden açılmazsa giremezsiniz,der.

Kalp ne güzel simgelenmiş. Bu kapı tıpkı insan kalbi gibi zorlamaya gelmeyen,ancak sevgiyle ve yalnızca içeriden açılma özelliğine sahip…

Çoğu zaman boş yere bir kalbe zorla girmeye çalışırız. Bazen de sadece  kendi seçtiklerimizi alıyoruz içimize.Ne tuhaftır en çok da kendi seçtiklerimiz acıtıyor canımızı, kanatıyor içimizi…Kırgınlıklara,üzüntülere, hayal kırıklıklarına en çok içeri aldıklarımız neden oluyor.Kırık kalpler sokağının birer sakini oluveririz  farkında olmadan

Bir de kapıda bıraktıklarımız , içeriye girmesine izin vermediklerimiz,önlerine set çektiklerimiz var.

Çok şeyler başardığını zannedip bir kalbe bile giremeyenler başlarını yastığa koyduklarında bunun nedenini düşünmeli bence. Dünyanın en yoksul insanı sevgisiz yaşayan insandır. Bu yoksulluğa düşmemek için çoğumuz  kolu olmayan kapılar önünde sosyal paylaşım siteleri,İnternet ve Facebook sayesinde bir gönlü kazanıp içeriye girmeye uğraşıyoruz. Bu yüzden teknolojik aletlerimize gelen ve bize yaşadığımızı hissettiren küçük bir ses mutlu olmamıza yetiyor.Telefonumuza gelen bir mesaj sesi ya da Facebook2a düşen bir kırmızı işaret gördük mü heyecanlanıyoruz.Sabahları uyanır uyanmaz Facebook’a gelen mesajlara, telefonlara bakmamızın nedeni insan kalbine girmemiz için verdiğimiz bir telaşın göstergesidir. Bunları yadırgamamak lazım.Sonuçta insanız .Zaman değişse de bir kalbe  girmenin  yolu değişmiyor. O yol sevgiden geçiyor. Yunusun dediği gibi:”Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım, sevelim sevilelim bu dünya kimseye kalmaz.”

Çaldığınız gönül kapıları yüzünüze hiç kapanmasın .Elmas Balım

evren