20170219_155228_001

vazgeçtim
vaz
Bazen bir bardağın biçimi, bazen bir kaşığın kıvamı ya da tiryakisi olduğunuz çayın son yudumu çok hoşunuza gider.Kahraman Tazeoğlu’nun son kitabı “Vazgeçtim.” bu kıvamda bir görselliğe sahip. Kitabın sayfa sayısı, dış kapağı ve yazı karakterinin puntosu bana çok cazip geldi. Kitabın fiziki konumu,  bir avuç fındık ile kuru üzümü ağzımıza atarken  yaşadığımız hazzı uyandırdı bende… İçeriği güncel ve sürükleyici ögelerle örülmüş. Bir solukta okunacak bir kitap…

Kitaptan bazı altı çizilesi cümleleri şu şekilde öztleyebilirim…

” İnsan bazı anları neden özler biliyor musunuz? Çünkü kendisinin hep o ana ait olduğunu düşünür. Oysa kendisi için mutlu bir an olan o an, başkasının trajedisi olabilir. Dünyaya insan olarak gelmek, kötü ya da iyi olmak için bize sunulan bir fırsattır. Bu fırsatı ne yönde kullanacağımızı ise karakterimiz belirler. Ama aynı zamanda kayıptır zaman dediğin; bitmeden birikmez.

 

Uçsuz bucaksız bir manzara görmek istiyorsanız en dik yokuşu çıkmak zorundasınızdır. Bedeldir bu. Ödemekle yüzleşemeyeceğiniz bedeller, düşlerinizin kırılmasından başka sonuç getirmeyecektir. Ama aynı zamanda bir düşü düş bırakan gerçek ise onun gerçekleşmemesidir. ”

”Bir kadın güzel olduğu için sevilmez. Sevdiğin için güzeldir o. Sırf sen seviyorsun diye herkesten farklıdır, herkesten başka bakar gözleri.. Senin ona verdiğin değer kadar anlamlıdır, sevdikçe daha da güzelleşip kıymetlenir. Bir kadının güzelliği bilmiyorum kaç para eder; ama sevdiğin kadının gülüşü dünyalara değer..”

”Kahkahası gürültülü insanların sessiz gözyaşları vardır”

”Kimi kendini anlatmak kimi de kendini gizlemek için yazar.”

”Aşk iki kişinin kendini aradan çıkararak biz olma halidir. ”

”Bazen mücadele etmek de zordur, mücadele etmek isteyip edememek de..”

”Bak sessizliğin sesimi bastırıyor, yapayalnızım. ”

”Bir bilsen, bu vakit gecede adındaki hangı harfin yangını sarar ellerimi, yaralarımı, beni… Şimdi bu kirli yazgının hangi yanını maviye boyasam kalp batımına az kala yaklaşan bir fırtına… Sonsuzluk ve hüzün..”