tekirdağ

 MARMARA EFSANESİ

Malkara Doğumlu Hüseyin Kuru ve Kuru Ailesinin Başarısı

m2 1964 yılında çocuk yaşta Tekirdağ‘ın Malkara ilçesinin Karacahalil köyünden Düsseldorf’a yerleşen Hüseyin Kuru burada mühendislik okumuş, bir yandan da harçlığını çıkarmak için küçük ticari faaliyetlerde bulunmaya başlamıştır. Kısa bir dönem mühendislik yaptıktan sonra 1980 yılında  Düsseldorf halinde  30 m2 bir alanda bugünkü MARMARA GMBH’yi kurmaya karar vermiştir. Böylece Hüseyin Kuru’nun diğer üç kardeşi ile birlikte ticaret serüveni başlamıştır. Kuru Kardeşler, 1982 yılında Tekirdağ’da KURULAR KOLL ŞTİ. kurarak, Türkiye’den kuru gıda ürünleri ile birlikte sebze ve meyve ihracatına başlar. 1986 yılında Hannover’de LEKO GMBH kurulur.

m3

Aynı yıl İstanbul’da KUPA A.Ş. kurularak markalaşmanın ilk adımı atılır. Bu marka ile kendi ambalajlı ürünlerini satmaya başlayan şirket, ilk defa dünya fuarlarına katılmaya başlamıştır. Almanya’da büyümeyi hedefleyen Kuru kardeşler, 1989 yılında diğer şubeyi Frakfurt’ta KULE GMBH ile kurarlar. Böylece birbirine 300 km uzaklıkta üç şubede -Düsseldorf, Hannover ve Frankfurt’ta 250 çeşit taze meyve ve 2000 çeşit kuru gıda ile marketlere hizmet verilir.

kurular_bild_1

1998 yılında Hannover’de yer alan ikinci şirket, KURULAR GMBH kurulur. Hemen ardından aynı yıl Aydın’da en büyük zeytin fabrikası olan ve günümüzde Marmara zeytinlerinin üreticisi MAROLİ A.Ş. kurulur. Açılışını dönemin cumhurbaşkanı Sn. Süleyman Demirel yaparak Kuru Kardeşleri onurlandırmıştır. Hem Almanya’da hem Türkiye’de sosyal sorumluluklarını yerine getiren ve bu konuda çeşitli faaliyetlerde bulunan Marmara’ya 2000 yılında Hüseyin Kuru nezdinde “Üstün Hizmet Madalyası” takdim edilmiştir. m1 Kurulduğu günden bugüne, her türlü ekonomik krizi aşan ve büyümeye devam eden Marmara GmbH, dağıtım ağını ve satış ekibini sürekli geliştirerek sadece Almanya’da değil, tüm Avrupa’da faaliyet gösteren bir şirket haline gelmiştir. Yaklaşık 20 yıldır Tukaş’ın ve  Evyap’ın Avrupa’daki tek yetkili bayisidir. Son yıllarda bu bayiliklere Doğanay, Aroma, Kent Boringer ve Melis firmalarını da ekleyerek Türkiye’nin seçkin markalarını Avrupa’daki tüketici ile buluşturmaya devam etmektedir.

kule_1

30 METREKAREDEN 8 DÖNÜME  1980 yılında 30 metrekarelik bir depo ile gıda toptancılığına başlayan Hüseyin Kuru’nun sekiz bin metrekare kapalı alan üzerine kurulu yeni depo ve merkez binasının açılışında iki mesajı vardı; “İnsana ve eğitime önem verdik, siz de öyle yapın.”

Tekirdağ Malkara’da doğduktan sonra 1969’da Almanya’da yaşayan babasının yanına geldiğini anlatan Kuru, “Yolda mühendis olmaya karar verdim. Benimle alay ettiler. Ama gece çalışıp, gündüz okudum ve mühendis oldum. O zamanlar Türkler ticaret yapamıyordu. Yeni şirket kurup, özel izinle genel müdürlüğünü yaptım. 1980’de Düsseldorf halinde 30 metrekare ile işe başladık. Kardeşlerim Mustafa, İbrahim ve Mülahim’le çok çalıştık. Şimdi evlatlarımız yetiştiler. Onlar omuz veriyor” dedi. marmara_profil_1 BAYRAK GENÇ KUŞAKTA Babası Mustafa, amcaları Hüseyin, İbrahim ve Mülahim Kuru’nun açtığı yolda ilerlediğini belirten Marmara GmbH’nın genç yöneticisi Volkan Kuru (30), şirkete yönetici olarak atandığında 25 yaşındaydı. Ama yönetime paraşütle inmediğini vurgulayan Volkan Kuru, işin her aşamasında bir işçi gibi, gece gündüz çalıştı. Gıda sektörünün zor ve sorumluluğu büyük olduğunu belirten Kuru şöyle konuştu:

maroli_01

“Binden fazla çeşidimiz var. Ürünün tamamını tanımak çok önemli. O yüzden aile ferdi olduğumu bir yana bırakarak, aynı bir işçi gibi gece gündüz çalışarak, adım adım tüm aşamalardan geçip işi öğrendim. Bizim işimiz 18 saat aktif olmayı gerektiriyor. Kuru gıdanın yanında sebze ve meyve işi de var. Asıl işimiz kuru gıda olsa da sebze ve meyve de bizim için önemli bir alan. Çünkü oradan yıllık 20 milyon Euro civarında ciro yapıyoruz. Babam ve amcalarım tamamen işten çekilip her şeyi bana bırakmadılar. İşimiz çok büyük, o yüzden görev dağılımı yaptık. Onların yükünü aldım diyebilirim. Ürün ve portföy geliştirme ve satın almaya ben bakıyorum. İşin başıma geçmem konusunda bir baskı ya da yönlendirme olmadı. Büyük amcam Hüseyin Kuru’nun kızı Tülin de zeytinle ilgili işletmemizin başında Türkiye’de. Mülahim ve İbrahim amcalarımın çocukları yetişiyorlar. Bir kuzenim bankacılık sektöründe faal. Yani illa burada çalışın diye baskı yok.”

tekirdağ1

ÜÇ ŞİRKETTE 200 ÇALIŞAN Çok geniş ürün yelpazesine sahip olduklarını kaydeden Kuru, çalışmalarıyla ilgili şu bilgileri verdi: “Düsseldorf’da ayrıca iki bin metrekaresi tezgah, altı bin metrekare depomuz var. Düsseldorf dışındaki diğer üç şirkette yaklaşık 200 çalışanımız mevcut. 18 yıldır Tukaş’ın Avrupa bayisiyiz. Uzun yılladır Ev Yap’ın hijyenik ürünlerde Avrupa bayisiyiz. Doğanay şalgam suyunu da Avrupa’ya bir yıldır taşıyoruz. Aydın’da zeytin işleme fabrikamız var. Tüm çeşitlerini portföyümüzde bulunduruyoruz. Zeytin, peynir, çay gibi kuru gıda ile başladık. Kendi markamız olan bini aşkın ürünümüz var. Kısaca bir markette ne satılıyorsa biz bunların tümünü karşılayacak durumdayız. Çok iyi bir dağıtım ağımız var. ABD, hatta Japonya’ya mal gönderiyoruz. Tüm büyük gıda fuarlarına katılıyoruz.” Açılışta Avrupa, ABD ve Türkiye’den şu şirketler temsil edildi: Tukaş, Doğanay, Aroma, Koska, Ev Yap, Marmara Zeytin, Ege Hazır Yiyecek, Öncü Salça, Giden Gıda, Gesaş Helva, Tekirdağ Özcanlar Köfte, Egetürk, Gazi, Baktat, Sera, Koç Et Ürünleri, Efe Fırat, Sebahat, Öztürk, Tanay Tee, Özyufka, Mr. Chicken, Alice Döner.

FATİH ÇEKİRGE’NİN YAZISI İÇİN TIKLAYINIZ

http://http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/24875145.asp